Dukat Lokalny 2009

Zgorzelecki dukat lokalny

Zgorzelecki dukat miejski pojawił się po raz pierwszy w 2008 roku, przy okazji święta staromiejskiego „Jakuby”. Monetę o nominale 4 Jakuby można było zdobyć podczas festynu na stoisku Mennicy Polskiej lub wymienić w oznaczonych punktach handlowych. Pomysł okazał się „trafiony”, więc także podczas Jakubów 2009 pojawi się lokalna moneta – tym razem o nominale 6 Jakubów. Wnioski płynące z doświadczeń zdobytych podczas poprzednich emisji pozwoliły nam poprawić i uatrakcyjnić ofertę dla przedsiębiorców lokalnych, których podobnie jak rok temu serdecznie zapraszamy do współpracy.

Zmieni się też jego wygląd. 

Na obwodzie awersu pojawi się informacja dotycząca terminu obiegu żetonu „honorowane do 29 VIII 2010 roku” oraz nominał. W wewnętrznej części awersu przedstawiona zostanie wysuwająca się spośród chmur dłoń trzymająca kwiat lilii, mistyczny znak bardzo często pojawiający się w pracach szewca-filozofa Jakuba Bӧhme, od imienia którego zarówno święto jak i moneta wzięły swoją nazwę.
Na obwodzie rewersu znajdzie się napis „Zgorzelec”, w część wewnętrznej rewersu przedstawienie zabytkowego Zespołu Młyna przy ulicy Wrocławskiej oraz Mostu Staromiejskiego łączącego polski Zgorzelec z niemieckim Görlitz.


Awers
Pierwsza strona monety dla nominału 6 Jakubów


Rewers
6 Jakubów o wartości 6 złotych  wykonanie z mosiądzu

 

 

„60 Jakubów” Specjalnie dla kolekcjonerów

Specjalnie dla kolekcjonerów i numizmatyków przygotowana będzie także srebrna wersja dukata - o nominale 60 Jakubów.
Te żetony nie będą pełniły funkcji bonu towarowego i dlatego nie będą podlegały wymianie na złotówki w czasie trwania akcji, ani po jej zakończeniu.
Cały nakład: 100 szt., Średnica: 28 mm, Materiał: Ag 999, Masa: 13 g
Cena zakupu jednego srebrnego dukata miejskiego wyniesie ok. 200 zł.

60 Jakubów
60 Jakubów, wykonane ze srebraDla uczczenia Postaci Jakuba Böhme, władze miasta dukat lokalny bić nakazały….

Z dniem 28 sierpnia 2009 roku na terenie Miasta Zgorzelec wchodzi do obiegu dukat miejski o nominale 6 Jakubów.  Czas jego funkcjonowania określony został do dnia 29 sierpnia 2010 roku. Wartość jednego dukata w obiegu wynosi 6 złotych.

Dukat w promocji miast
Dukat miejski niesie ze sobą dużo informacji w opisach i wizerunkach zamieszczonych na awersach i rewersach, co w idealny sposób służy trwałej promocji walorów miasta czy gminy. Wielotysięczne nakłady „monet” docierające do dużej liczby odbiorców stają się wyjątkowo skuteczną reklamą lokalnych atrakcji. Władze lokalne, mieszkańcy i turyści bardzo pochlebnie wypowiadają się o akcjach emisji dukata miejskiego. O to poszukiwane narzędzie promocyjne dzisiaj zabiega wiele miast w całej Polsce.

Dukat dla zbieraczy
Dukat miejski rozpoczął także nowe życie, gdy stał się interesującym numizmatem poszukiwanym przez kolekcjonerów. Wielu numizmatyków może poszczycić się zbiorami dukatów miejskich.

Funkcjonowanie dukata miejskiego
Akcję promocyjną „dukat miejski” organizuje się za zgodą lub na wniosek władz miasta i wprowadza do "obiegu" poprzez lokalnych przedsiębiorców. „Moneta” funkcjonuje w ściśle określonym czasie jako bon towarowy na terenie ustalonym przez emitenta i jest akceptowana przez lokalnych przedsiębiorców jako forma płatności za towary i usługi.


PLAKAT (JPEG)
ULOTKA str1 (JPEG)
ULOTKA str2 (JPEG)

Jakuby zawsze w oznakowanych punktach
Punkty usługowe i handlowe honorujące dukata będą, podobnie jak rok temu, oznaczone naklejką z napisem „Tu honorujemy 6 Jakubów”
strona główna